Jak w nieoczywisty sposób „podróbki” niszczą Twoją markę?

Cezar Reszel

Global Business Development Manager

Opublikowany: 02.07.2021

Cezar Reszel

Global Business Development Manager

Opublikowany: 02.07.2021

Perfumy od renomowanego producenta z Paryża. Znana sieć perfumeryjna w Warszawie. A w finale niezadowolony klient, który z ambasadora marki zamienił się w jej największego krytyka. Co mogło pójść nie tak?

Straty finansowe z powodu podróbek to nie wszystko

Według danych Statisty tylko w 2020 r. firmy z sektora odzieżowego straciły na skutek podrabianych produktów ponad 26 miliardów euro sprzedaży. Kolejnym sektorem gospodarki który deptał „odzieżówce” po piętach pod względem strat był sektor farmacji ponad 10 miliardów euro utraconej sprzedaży. Kolejne miejsca „zajęły” kosmetyki (blisko 5 mld euro), zegarki i biżuteria (2 mld euro), torebki i torby (1.6 mld euro) oraz zabawki (1.4 mld euro).

Utracony przychód to niestety tylko jedna strona medalu. Za „podróbkami”, które stały się plagą światowego handlu, kryje się coś więcej, o czym zbyt często marki zapominają. Spróbujmy spojrzeć na ten problem oczami zwykłego konsumenta. Poznajcie moją historię związaną z zakupem flakonika perfum w jednej ze znanych warszawskich sieci perfumeryjnych.

Historia podrobionych francuskich perfum

Perfumy, o którym mowa, pochodzą od renomowanego producenta z Paryża. Ten francuski producent na dobre zagościł w moim domu. Jak każdy – raz na parę miesięcy udaje się do perfumerii, by uzupełnić swoje zapasy. Odwiedzam duży sklep specjalizujący się w sprzedaży perfum. Sięgam po swój ulubiony zapach, płacę i udaje się w swoją stronę. Klasyczny zakup w sklepie stacjonarnym.

Ostatnim razem wszystko potoczyło się jednak inaczej. Następnego dnia podczas rozpakowywania pudełka, nic nie wskazywało na to, iż trafiłem na podróbkę, jednakże ich zapach był całkowicie inny. Ciężko było mi w to uwierzyć. Pierwszą rzecz, którą zrobiłem było porównanie tego zapachu z resztką w poprzednim flakonie. Ewidentnie były to 2 różne zapachy, mimo identycznej butelki. Doszukiwałem się różnic, jednak obydwa flakoniki wyglądały identycznie.

Byłem rozczarowany. Pomyślałem, że to nie fair, iż producentem zmienia skład i zapach perfum bez żadnego ostrzeżenia. Od razu pojechałem złożyć reklamację, która ku mojemu zaskoczeniu została odrzucona. Najpewniej dlatego że sklep podejrzewał podmianę flakonu i próbę wyłudzenia, co rzecz jasna było bzdurą. W efekcie producent perfum stracił lojalnego klienta.

To książkowy przypadek czarnego PR. Przerzucanie, nawet bez wyrażenia tego wprost, winy na klienta to jedna z najgorszych rzeczy która może przytrafić się marce z segmentu dóbr luksusowych. Zadowolony klient pochwali markę w rozmowie z 4-5 znajomymi lub osób z kręgu kontaktów. Z kolei niezadowolony dotrze nawet do 12 osób. W ten właśnie opisany sposób można więc zamienić lojalnego klienta w największego krytyka. Straty wizerunkowe ponosi również sieć partnerska/dystrybucyjna, współpracująca z producentem. One zaś nie są wliczone w miliardowe kwoty, podawane w pierwszej części artykułu.

Taki właśnie przypadek ukazuje utratę lojalności klientów oraz przekształcenie ich w przeciwników swojej marki. Naraża również sieć partnerską/sieć dystrybucji na straty w ich reputacji

Jak walczyć z podróbkami marek i produktów

Czy to jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej tak. Rozwiązanie tego problemu powstało już kilka lat temu, a sama technologia zdobyła 2 złote medale na Międzynarodowych Targach Wynalazczości Concours Lepine w 2019r, zorganizowanych pod patronatem Prezydenta Francji. To właśnie polska firma kryptograficzna Veriori SA otrzymała w ich trakcie dwa złote medale, w tym jeden od Ministerstwa Obrony Francji, za swój produkt.

Veriori Authentication System (VAS), bo o nim właśnie mowa, to rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii oraz zaawansowanych mechanizmów kryptograficznych zabezpiecza i wspiera markę w całym cyklu jej życia rynkowego. Służy przede wszystkim do zabezpieczenia oraz weryfikacji autentyczności produktów, kontroli łańcucha dostaw oraz produkcji, a także do wspomagania działań marketingowych i obsługi klienta.

W dużym uproszczeniu opiera się na zastosowaniu Veriori Crypto QR Code czyli unikatowego identyfikatora, opartego o popularny kod kreskowy QR, który jednak w odróżnieniu od tradycyjnych kodów dwuwymiarowych QR jest unikalny dla każdego egzemplarza produktu, zaszyfrowany w sposób uniemożliwiający podrobienie, a także wyposażony w funkcje dynamicznych przekierowań oraz zaawansowanej analityki.

Kontakt

Brzmi interesująco? Chcesz dowiedzieć się więcej o wszystkich możliwościach wykorzystania naszej technologii?

Zapraszam do kontaktu: [email protected],

lub pod nr telefonu: 511 18 33 66.

Kontakt

Veriori S.A.

Aleje Jerozolimskie 142B,

02-305 Warszawa

[email protected]

+48 510 969 198

Otrzymuj powiadomienia o nowościach
Subskrybuj newsletter, by otrzymywać newsy z branży brand protection.